info@rychlopujcky.eu

Kdy si vzít spotřebitelský úvěr?

Spotřebitelský úvěr je dnes v nabídce většiny bank i nebankovních společností. Za jakých okolností je výhodné se pro něj rozhodnout a co žádost obnáší?

Spotřebitelský úvěr má neúčelový charakter a je proto možné ho použít k financování čehokoliv. Jeho úroková sazba je v porovnání s klasickou i americkou hypotékou o několik procent vyšší a to hlavně z důvodu, že většinou není svázán se zástavou nemovitosti, ale ani to není vždy pravidlem. Pokud si chcete půjčit větší obnos peněz, i zde bude s největší pravděpodobností věřitel požadovat zajištění úvěru nemovitostí či ručitelem. Výhodnost úvěru navíc do jisté míry závisí na okolnostech. Pokud se vám podaří úvěr splatit dříve, o to více na úrocích v konečném výsledku ušetříte. Jenom pozor na podmínky, v některých případech je předčasné splacení úvěru podmíněno splacením ušlého zisku bance. Kdy má spotřebitelský úvěr ale skutečně smysl? Hlavně v případě, kdy chcete konsolidovat jiné závazky.

Spotřebitelský úvěr je také výhodné použít v situaci, kdy potřebujete řešit nečekaný finanční výdaj a nemáte dostatečné finanční rezervy. Například pokud se jedná o porouchaný automobil nebo elektrický spotřebič, bez kterého se domácnost neobejde. Pokud ovšem uvažujete, že byste si půjčili třeba na dovolenou nebo Vánoce, tuto možnost raději předem dobře uvažte.

Spotřebitelské úvěry můžeme zpravidla rozdělit do tří skupin. Jedná se o kontokorent, což je dovolené přečerpání limitu na kreditní kartě, dále kreditní karta, která nabízí zpravidla 45 denní bezúročné období a trojici uzavírá klasický spotřebitelský úvěr.

Pokud se již rozhodnete o spotřebitelský úvěr zažádat, dobře zvažte podmínky jednotlivých bank, ale i nebankovních společností. Při rozhodování je velmi důležité RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů.  Její hodnota nám pomůže poměrně snadno srovnat nabídky od jednotlivých poskytovatelů. V případě, že musíte splácet více nevýhodných úvěrů najednou, zvažte právě jejich konsolidaci úvěrem novým.