info@rychlopujcky.eu

Spotřebitelský úvěr dokáže financovat životní plány, ale i nečekané výdaje

Nabídka spotřebitelských úvěrů je v současnosti poměrně pestrá. Najdete je v portfoliu většiny bank, ale i nebankovních společností. Podle čeho vybrat?

Chcete cestovat, studovat v zahraničí nebo si třeba pořídit nový automobil? Pokud nemáte nešetřený konkrétní obnos peněz, s největší pravděpodobností budete své životní plány a sny řešit některým z úvěrových produktů. Tím nejschůdnějším je právě spotřebitelský úvěr, který je nejsnáze dosažitelný. Můžeme ho de facto rozdělit do tří skupin: kontokorent neboli povolené čerpání na spořicím účtu, kreditní karta nebo samotný spotřebitelský úvěr. Ovšem za jakých okolností je výhodné se pro něj skutečně rozhodnout?

I když se nejedná zrovna o hypotéku, i spotřebitelský úvěr představuje velký závazek, který bude až do jeho úplného splacení něco jako koule u vaší nohy. Každý měsíc se věřitel ozve, že chce měsíční splátku a pokud jí nedostane, rozhodně z toho pro vás vyvodí důsledky. Pokud tedy chceme uvažovat racionálně, dojdeme k závěru, že se spotřebitelský úvěr vyplatí jen ve chvíli, kdy je to pro nás nezbytně nutné. Například ke konsolidaci několika nevýhodných úvěrů do jednoho. Měsíční splátky se nám výrazně sníží a my budeme nadále splácet jen jednomu věřiteli. Nebo v situaci, kdy nás překvapí neočekávaný finanční výdaj a my momentálně nemáme k dispozici větší obnos peněz na jeho zafinancování.

Stejně tak ale pomáhá s financováním dlouhodobých životních snů a plánů, které by bez finanční pomoci nebylo nikdy možné realizovat. A co třeba taková dovolená nebo dárky pod vánočním stromečkem? Toto rozhodnutí dopředu dobře zvažte. Lehkovážnost, se kterou se rozhodnete úvěr využít, by se vám mohla vymstít.

S rozvahou v nebankovním sektoru

Banky jsou v mnohých ohledech výhodnější, jenže ne vždy je možné u některé z nich o úvěr zažádat. Jsou tu ale ještě nebankovní společnosti. Ty zpravidla nabízí vyšší RPSN, na druhou stranu si u nich o úvěr může zažádat každý, kdo splňuje pomyslnou hranici plnoletosti.