info@rychlopujcky.eu

Přemýšlíte o spotřebitelském úvěru? Tak je následující článek přesně pro vás!

S některým úvěrovým produktem se za život setká každý druhý Čech. Není proto asi zapotřebí nijak zdlouhavě představovat spotřebitelský úvěr.

Podle některých statistik se s některým z úvěrových produktů za život setká téměř každý druhý Čech. Možná nás ale může uklidnit fakt, že většina lidí sáhne po hypotéce, se kterou financuje vlastní bydlení. Na paty jí ale šlape spotřebitelský úvěr, který se též těší velké oblíbenosti. Proč tomu tak je? Možná za to může jeho rozmanitost? Půjčit si totiž můžete v rozmezí od několika set korun po stovky tisíc. Jedná se mimo jiné o produkt, který najdete téměř v každé bance, ale i nebankovní společnosti a podmínky pro jeho získání nejsou tak přísné jako je tomu v případě klasické nebo americké hypotéky.

Zpravidla můžeme spotřebitelské úvěry rozdělit do takových tří kategorií. Jedná se o kontrolovatelné přečerpání spotřebitelského účtu neboli kontokorent, kreditní karta a nakonec spotřebitelský úvěr jako takový. Kontokorent je většinou zdarma, karta nabízí nulový úrok zpravidla na 45 dní a spotřebitelský úvěr má úrokovou sazbu pevně danou a běží od prvního dne sjednání úvěru. Při nižších úvěrech není potřeba ručit nemovitostí, ani mít spoluručitele. Čím větší obnos si ale chcete půjčit, tím pro banku představuje vyšší riziko. U větších úvěrů už tedy není nic zvláštního, pokud bude poskytovatel úvěru nějakou garanci vyžadovat.

Úroková sazba spotřebitelských úvěrů

Nejvýhodnější úrokovou sazbu mají bezpochyby hypotéky. To jsou ale účelové úvěry, které je možné využít jen k financování vlastního bydlení. Pokud chcete s penězi naložit dle svého uvážení, je výhodnější sáhnout po tzv. americké hypotéce nebo právě spotřebitelském úvěru. Jejich úroková sazba i RPSN je už ale o poznání vyšší.

Využití najdou hlavně při refinancování nevýhodných úvěrů nebo v případě, kdy potřebujete financovat nečekaný výdaj v domácnosti. Nabídky jednotlivých bank i nebankovních společností se velmi liší, proto vybírejte přinejmenším obezřetně.