info@rychlopujcky.eu

Za jakých okolností může banka zamítnout žádost o úvěr?

V případě schvalování úvěrových produktů není banka ke svým klientům zase tak shovívavá, jako je tomu v jiných případech. Znáte důvody zamítnutí?

Úvěrové produkty má v nabídce celá řada našich bank. Zažádat o ně může každý, kdo dovršil 18 let. Ovšem zda nakonec odejde z banky se schválenou žádostí, je věc druhá. Bankovní instituce se totiž v případě posuzování úvěrových žádostí musí řídit nařízením České národní banky. Řada z nich si navíc stanovuje vlastní podmínky pro schválení úvěru. Je proto pochopitelné, že zamítnutých žádostí je víc než dost. Pojďme si nyní představit ty nejzásadnější důvody, které banky vedou k podobnému postupu.

Nedostatečný nebo špatně doložitelný příjem

Příjem žadatele je klíčovým faktorem při posuzování žádostí o úvěr. Ten musí pocházet ze zaměstnání nebo samostatně výdělečné činnosti či podnikání. Některé banky povolují například příjem z pronájmu nemovitosti nebo starobní důchod. V případě zaměstnání se musí jednat o pracovní poměr na dobu neurčitou. Úvěr mohou získat i žadatelé, kteří se nachází v pracovním poměru na dobu určitou. Úvěr však musí být splacen ještě před vypršením pracovní smlouvy. Pokud se však žadatel nachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, na úvěr s největší pravděpodobností nedosáhne.

Rizikové skupiny žadatelů

Studenti, rodiče samoživitelé nebo třeba maminky na mateřské dovolené…ti všichni patří do rizikové skupiny, které pro banku představují velké riziko. Je u nich tedy velká pravděpodobnost, že i jejich žádost o úvěr skončí zamítnutím.

Negativní záznam v registru dlužníků

Dostali jste se někdy v minulosti do situace, kdy jste nebyli schopni plnohodnotně splácet své závazky? V takovém případě bude s největší pravděpodobností vaše jméno figurovat v některém z registru dlužníků. Do toho banky nahlíží při každé žádosti o úvěr. Navíc jsou zde k vidění i zamítnuté žádosti o úvěr. Pokud tedy v jedné bance s žádostí neuspěje, podobný osud lze předpokládat i v další bance.